1- مقدمه

آزمون کارشناسان رسمی دادگستری معمولاً هر سه سال یکبار توسط شورای عالی کارشناسان رسمی دادگستری و سازمان سنجشدر رشته‌های مختلف برگزار می‌گردد. ما در این مقاله قصد داریم ابهامات داوطلبان برای شرکت در این آزمون را برطرف کرده و نیز یک راهنمای حرفه‌ای به منظور آشنایی هرچه بیشتر با کم و کیف آزمون و در نهایت کسب موفقیت در آزمون کارشناسان رسمی دادگستری را به طور کامل بررسی و در اختیار شما قرار دهیم.

2- شرایط ثبت‌نام در آزمون

برای شروع و قبل از هر اقدامی ابتدا باید دفترچه راهنمای شرکت در آزمون کارشناسی رسمی دادگستری سال 98 را از سایت سازمان سنجش دانلود کرده و به طور دقیق به مطالعه آن بپردازید. ما در اینجا به ذکر برخی از نکات مهم و تاثیرگذار و پنهان دفترچه و نیز پاسخدهی به ابهامات و سوالات متداول داوطلبان می‌پردازیم.

این آزمون نیز مانند هر آزمون دیگری 1 سری شرایط عمومی و اختصاصی دارد. از مهمترین شرایط عمومی داوطلبان این آزمون می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داشتن تابعیت ایرانی: پس داوطلبینی که تابعیت کشورهای دیگر را دارا هستند و فقط در ایران تحصیل نموده و زندگی می‌کنند، امکان شرکت در این آزمون را نخواهند داشت.
 • نداشتن پیشینه کیفری موثر: حال در دفترچه توضیحات بیشتری درباره چگونگی تشخیص موثر بودن یا نبودن پیشینه کیفری ارایه نشده است.
 • داشتن حداقل 25 سال تمام تا آخرین روز ثبت‌نام: پس متولدین سال 1373/07/13 به قبل امکان شرکت در این آزمون را خواهند داشت.
 • داشتن گواهی معافيت يا كارت پايان خدمت وظيفه عمومی (براي آقايان)
 • داشتن دانشنامه کارشناسی یا بالاتر (نه معادل) در رشته مورد تقاضا در یکی از دانشگاه‌های معتبر داخلی (اعم از دولتی یا آزاد) و یا خارجی مورد تایید وزارت علوم و نیز داشتن 5 سال تمام سابقه تجربی در رشته مورد تقاضا پس از اخذ دانشنامه کارشناسی.

نکته مهم درباره 5 سال سابقه کار: یکی از ابهامات و سوالات متداول داوطلبان شرکت در این آزمون این بند از شرایط عمومی می باشد که لازم است درباره آن بیشتر توضیح داده شود. هدف تنظیم‌کنندگان قوانین این دفترچه این بود که داوطلبین شرکت در آزمون کارشناسان رسمی دادگستری پس از فراغت از تحصیل وارد بازار کار در رشته مرتبط با رشته تحصیلی خود شده و 5سال کسب تجربه عملی نمایند. اما این قانون در عمل با توجه به وضعیت بازار کار کشور آنچنان جا نیافتاد و  در سال های اخیر تقریبا به صورت فرمالیته در آمده است. با توجه به این که منظور از سابقه کار، سابقه کار بیمه‌ای نمی‌باشد بنابراین هرکسی که از زمان فارغ‌التحصیلی‌اش(کارشناسی) تا روز آزمون 5 سال سپری شده باشد امکان شرکت در آزمون را دارا خواهد بود و تنها نیاز است یک گواهی مبنی بر داشتن 5 سال سابقه کار را به هر طریقی تهیه نماید.

کارشناسی رسمی دادگستری شغل محسوب نمی‌شود، بنابراین كليه افراد شاغل در وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی و عمومی و غير دولتی، در صورت داشتن شرايط مندرج در دفترچه راهنمای ثبت‌نام، می‌توانند ثبت‌نام كنند و پس از موفقيت در طی مراحل قانونی به دريافت پروانه كارشناسی رسمی دادگستری نايل شوند.

3- معرفی آزمون کارشناسی رسمی

به جرأت می‌توان گفت که یکی از معتبرترین مدارج علمی و مهندسی کسب پروانه کارشناسی رسمی می‌باشد که بسیاری از داوطلبان پس از پایان تحصیلات دانشگاهی و گذشت پنج سال از زمان فراغت از تحصیل در تکاپو برای کسب موفقیت در این آزمون‌ها هستند. برای شناخت بیشتر این آزمون به بررسی ابعاد مختلف آن می‌پردازیم.

 • معمولاً زمان برگزاری این آزمون‌ مشخص نبوده و اطلاع رسانی مناسبی نیز در این رابطه توسط نهادهای مربوطه صورت نمی‌گیرد. این امر موجب جلوگیری از انجا برنامه‌ریزی دقیق و مناسب توسط داوطبان می‌گردد.
 • منابع این‌ آزمون‌ها مشخص نبوده و هیچ منبعی توسط برگزارکنندگان آزمون معرفی نمی‌گردد. این مورد را درکنار فرصت کوتاه برای مطالعه قرار دهید! وضعیت پیچیده و دشواری خواهد بود.
 • آزمون به صورت کتاب بسته برگزار می‌گردد که با توجه به طیف گسترده‌ سوالات که مباحث مختلف و پراکنده‌ای را در بر می‌گیرد، مستلزم حضور ذهن بالا و مطالعه عمیق و مفهومی خواهد بود.
 • پذیرش در آزمون‌های کارشناسی رسمی حدنصابی نبوده و همانند کنکور بر اساس رتبه و ظرفیت پذیرش هر استان صورت می‌گیرد که رقابت بین داوطلبان را حساس‌تر می‌کند.
 • آزمون به شیوه کتبی و سوالات چهارگزینه‌ای خواهد بود که نمره منفی به پاسخ‌های اشتباه تعلق خواهد گرفت.
 • تعداد سوالات در سالیان گذشته متفاوت بوده اما طبق روال سالیان اخیر حدود 60 سوال مطرح خواهد شد که مدت زمان 100 دقیقه‌ای (کمتر از 2 دقیقه برای هر سوال) برای پاسخدهی به آن در نظر گرفته می‌شود.

با ذکر عوامل بالا حساسیت این آزمون و تفاوت‌های آن با سایر آزمون‌ها مشخص شد. ما در انتشارات حرفه تمام تلاش خود را به کار بسته‌ایم تا بتوانیم با تولید کتب و محتوای درخور شما عزیزان توسط تیمی متخصص و مجرب و نیز بهره‌گیری از مولفان و استاید فعال گامی هرچند کوچک را در جهت هموار کردن مسیر موفقیت داوطلبان آزمون کارشناسان رسمی دادگستری برداریم. بنابراین ما نیز با بررسی تمام جوانب و پیچیدگی‌های آزمون کارشناسی رسمی دادگستری شروع به چاپ کتبی در این زمینه نموده‌ایم که هم حجم قابل قبولی را دارا باشد تا داوطلبان در مدت زمان کوتاه امکان مطالعه و استفاده از آن‌ها را داشته باشند و نیز مهمتر از آن کیفیت و مطالب گنجانده شده داخل این کتب می‌باشد که انتشارات حرفه با وسواس و با دقت فراروان و با استفاده از تیمی متخصص سعی در این دارد که داوطلبان آزمون‌های کارشناسی رسمی تنها با مطالعه این کتب دیگر نیازی به تهیه و مطالعه کتب دیگر نداشته باشند. 

در نهایت اگر سوالی ذهن شما را در رابطه با آزمون کارشناسی رسمی درگیر کرده که جواب آن را در این مقاله نیافتید حتما سوالتان را با ما در میان بگدارید. کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخ شما را خواهند داد.

انتشارات حرفه 

  با ما حرفه‌ای شوید